Me nyyd oleme juba mõnda aega teel olnud, niiet teen väikese uuenduse nimekirja asjadest, mida pikaajalisel seljakotireisil vaja läheb. Või siis miks ka mitte ükskõik millisel reisil. Edaspidi endal ka lihtsam võtad nimekirja ette, viskad asjad kotti ja valmis.
Dokumendid, viisad:
Passid
Koopiad (passist, dokumentidest, pangakaartidest), igaks juhuks koopiad ka e-maili
Väljatrükid reserveeringutest (mulle üldiselt igasugused välja prinditud paberid ei meeldi ning üldjuhul saab ilma nendega hakkama. Välja tuleks kindlasti trükkida meie kogemuse põhjal viisade kinnitusmailid sh e-viisad)
ID kaart
Load
Vaktsineerimispass
Pangakaardid
Passipildid (sõltub kui palju viisasid/erinevaid lubasid on vaja, meil on kokku kulunud umbes 12 passipilti
Tehnika:
Selleks, et riske vähendada ja kaasa vedada võimalikult vähe asju, saab üllatavalt hakkama ka ilma oma läpakata. Ilmselt oleks omajagu mugavam, kui saaks kõik pildid kohe ära sorteerida ja hinnata aga hetkel kasutame mälukaarte, mille koju jõudes arvutisse tõmbame. Aasias enamus internetipunktides leidub ka kaardilugejaid, kui mingil põhjusel peaks kiiremini pilte vaja olema. Seega saab tehnika koha pealt soovi korral pagasi kaalu ning ka väärtust omajagu vähendada. Tänaseks on meil tehnika poole pealt kaasas:
Telefon (hull juust, millel pole enam plastikust korpust ümber ning mille kuulmiseks on vaja leida vaikne koht aga mille olemus ei ole ilmsegelt huvipakkuv pikanäpumeestele.)
Fotokas + laadija + piisavas koguses mälukaarte
Taskunuga, äärmiselt vajalik vidin, ilma milleta ma ei kavatse ühelegi reisile enam minna, eeldades, et ma ei reisi ainult käsipagasiga
ID kaardi lugeja
Universaalpistik
Pealamp (kuna Aasias esineb erinevates kohtades, eriaegadel üsna palju elektrikatkestusi ning mõnel pool pole elektrit üldse, siis vahet pole kas tulla nö kultuurireisile või matkale pealamp + varupatareid. Meil läksid eelmised patakad läbi parasjagu Nepaalis kusagil mäegdes uut asulat otsides, niiet varupatakas/aku tasub tagataskus hoida)
Kõrvaklapid on selline asi, mille ma vist siiski jätaks nimekirja, kuna paljudes avalikes netipunktides on headsetid äärmiselt halva või siis olematu kvaöliteediga. Oma headset muudaks elu lihtsamaks. Kuna meil ei arvutit ega ka ühtegi muusikakuulamiseks vajalikku vidinat pole, siis sai kõik koju saadetud ning nii mõnelgi hetkel taga igatsetud.
Arstipaun, kosmeetika:
Kõrvatroppe pole meil kordagi vaja läinud. Seega edaspidi kaasa vedama ei hakka.
Plaastrid, vatt, side
Haavapuhastusvedeliku asendaks väikese koguse kange alkoholiga. Seega veame kaasas ainult väikest pudelit viina.
SPF keha ja näokreem, lisaks huulepalsam
Valuvaigistid, igaks juhuks võiks olla käsimüügist saadav ibuprofen, paracetamol ning mingiteks äärmuslikeks olukordadeks ka midagi vängemat.
Antibakteriaalne kreem, kuumas ja niiskes paraneva haavad kohati väga vaevaliselt, seega aitab kreem tihtipeale paranemisprotsessile tublisti kaasa.
Sääsetõjevahend - see on veits keeruline teema, kuna kui me reisile läksime, siis ma juurdlesin pikemalt kas hakata võtma malaaria vastaseid tablette või mitte, kuna mitmed piirkonnad, mida läbisime oli riskialad. Lõpuks otsustasin loobuda ning kasutusele võtta muud abinõud. Ehk siis pärast päikeseloojangut tasub vaatamata kuumale kanda pikka ja soovitavalt heledat rõivastust. Osades öömajades on olemas sääsevõrgud, mille saab üle voodi tõmmata. Kui seda pole on olemas elektripistikusse käivad sääse hirmud. Ja no kui ikka tõsine sääseatakk on, siis aitavad pihustatavad vahendid ka. Ehk siis enamasti on võimalik käepäraste vahenditega võimalik sääskedega hakkama saada, mis kaalub üle võimalikud kõrvalmõjud, mis tulenevad malaaria vastatest ravimitest. Seda enam, et kui reisida pikaajaliselt ühest riigist teise, siis peaks enam vähem koguaeg ravimeid võtma.
Kirjutan reisiapteegist mingi hetk eraldi kokkuvõtte.
Mis puudutab isiklikku hügieeni, siis asendasime enamus suured pudelid ja potsikud väikeste vastu ning vajadusel asendame/täidame neid.
Omaette teema on veega. Enamus riikides ei ole kraanivesi joodav, seega oleks mõistlik kasutusele võtta kas puhastussüsteemiga veepudel või siis Aquatabs, et säästa loodust ja tarbida vähem plastikut. Me oleme suurema osa reisist kasutanud Aquatabsi. Infot otsides, siis teadaolevalt nendel tablettidel kõrvalmõjusid pole, samas muidugi on skeptikuid kes kuigi positiivselt asja ei suhtu. Seega võiks kasutada tablette kohtades, kus see on vältimatu ning mujal katsuda oma pudelit täita juba puhastatud veega. Paljudes majutusasutustes on olemas suured kanistrid, kust saab puhast vett nö tankida.
Riided ja jalanõud:
Matkasaapad
Plätud - ma olen ysna üllatunud, et tegelikult ainult kahest paarist jalanõudest piisab. Kahjuks kipuvad ka väga kvaliteetsed plätud suurema käimise peale katki minema ning uusi ei pruugi olla väga lihtne leida, eriti kui üks number on 46/47. Lisaks kipuvad Aasias väga soods hinnaga olevad plätud lagunema jube jube kiiresti. Minu eriti heade sisse kantud plätudega aga jalutas keegi kas kogemata või poolkogemata ühest Nepaali söögikohast lihtsalt minema. Niiet headel plätudel tasub silm peal hoida :)
Jooksujalanõud osutusid täiesti ebavajalikuks ning said välja praagitud üsna reisi alguses. Täitsa arulage mõte oli see ikka pidevalt jooksmas hakata käima.
2 paari pikki pükse - tegelikult ma vist võtakski kaasa peaasjalikult ainult pikki riideid. Seda peaasjalikult kahel põhjusel. Nimelt paljudesse templitesse ja pühamutesse ei saa siseneda kui keha pole korralikult kaetud ning sõltuvalt riigist on see kohalike osas lugupidavam, kui keha on kaetud.
Ujumisriided
T-särgid
Pusad - muutuvad eriti vajalikeks, kui vahepeal liikuda lenuki, bussi või rongiga, kus on AC sisse lülitatud. Tihtipeale muudetakse liikumisvahend nii külmaks, et sinna sisenemisel seljas olnud riietest jääb väheseks.
Core joped - tasub hoida nagu kulda, mul õnnestus enda oma Sri Lankal olles ära kaotada. Andres asendas lahkelt oma kilekaga. Õnneks väga hullu vihma kätte pole sattunud pärast seda.
Sokid - kui just väga pikalt mägedes ei viibi, siis 3 paarist peaks piisama.
Pesu
Soe pesu - ainult juhul, kui on plaanis liikuda mägedesse või külmasse piirkonda.
Käterätt - võtsime kaasa suure linase rätiku, mis on kasutusel vastavalt vajadusele siis kas käterätina, saunalinana või siis rannarätikuna. Kuna linane riie kuivab kiiresti ja on hästi pestav, siis ideaalne lahendus. Olen proovinud ka erinevaid matkarätikuid aga minu meelest suurem osa neist ei kuivata kuigi hästi ning mingi aja möödudes hakkavad haisema.
Magamiskotid - olid vajalikud samuti peaasjalikult ainult Nepaalis. Muudel juhtudel on enamasti ka odavates öömajades Aasias vajalikud linad / tekid olemas. Kuna magamiskott võtab enamasti üsna palju ruumi ja ka kergete variantide puhul on kaal siiski üsna suur, siis võib asendada magamiseks näiteks mõne suurema linaga.
Vidinad:
Mängukaardid - suurepärane igavuse peletaja
Raamat
Spork ja suletav toidukarp - vahel on päris hea pikemateks bussi või rongireisideks võtta kaasa miskit näksimiseks.
Sisuliselt on kahe inimese varustus kokku umbes 15kg, kui magamiskotis välja jätta ning matkasaapad jalga panna, siis veel vähem.
Väga suurepärane list! Panin nii mõnegi asja kõrvataha ja saatsin dokumendikoopiad ka endale meilile - sellele viimasele poleks osanud ise mõeldagi.
ReplyDeleteMis puudutab aga malaaria piirkondi, siis reisimeditsiini nõustamise kabinet soovitab jahipoest kaasa osta Ben's 100 nimelise pisikese sääsetõrjevahendi - toodetakse USAs ja sisu on sama, mida kasutas USA sõjavägi Vietnamisse sõtta minnes. Pidavat olema üks tõhusamaid vahendeid siiani.
Vot ma ei oska 8elda, selles vallas on soovitusi rohkem kui seeni p2rast vihma, v6ta nyyd kinni, milline neist parim on. V2idetavalt pidi ka suurep2rane vahend olema suuremas koguses kyyslauku syya, kuna higi eritab sellisel juhul l6hna, mis s22skedele ei meeldi. Ma arvan, et parim taktika on v6imalikult v2he myrki ja end kinni katta.
ReplyDelete