Monday, October 17, 2011

Töö otsimisest Austraalias

                                                  

Peaga vastu seina jooksmine ei aita. Rahulikku meelt ja püsivust.

Kuivõrd tegemist on teemaga, mis kõiki Austraaliasse suunduvaid backbackereid, õnneotsijaid, rändajaid jne sügavalt puudutab, siis mõtlesin et panen veidi kirja oma mõtteid siinsest tööturust ja "õnne" leidmisest. Olen viimased kaks nädalat valdavalt arvuti taga veetnud ja püüdnud leida rakendust oma ootamatult tekkinud vabale ajale. Teatavasti ma rahutu hing ei suuda niisama käed rüppes istuda, seega tuleks justkui midagi teha. 

Erinevaid töösuhte liike on siin laias laastus kolm:
- casual/temporary ehk siis ilma siduva lepinguta töö, mille puhul on nii tööandjal kui ka töötajal sisuliselt päeva pealt töösuhe lõpetada. Enam levinud töösuhte liik kõikvõimalike lihttööde puhul. Puuduvad siduvad kohustused ning valaval osal koradadest ei kaasne sellega ka mingit nö paberkandjal lepingut. Tihti on töösuhe suusõnaline ja kokkulepete põhine.
- contract sõlmitud leping konkreetseks ajavahemikuks. Näiteks projektipõhine töö kuueks kuuks. 
- permanent ehk siis ilma tähtajalise lepinguta pikaajaline töösuhe. Juhul, kui riiki siseneda ja töötada W and H viisaga, siis permanent kohta saada on mõneti keeruline. Sellisel juhul tuleks kas leppida kokku, et trial ehk siis katseajal töötatakse W and H viisaga ja kui töösuhe on viljakas taodeldakse sponsorship, mis annab võimaluse töötajal ennast siduda ühe ja sama firmaga pikemaks ajaks kui 6 kuud. Kuid sellisel juhul on ka piirang, et töötaja ei tohi olla seotud ühegi teise ettevõttega. 

Mõneti on vahe kas otsida tööd kusagil nö äärealal ja põllumajanduses või siis linnades. Valdav osa töövõimalusi äärealadel piirdub erinevates farmides, baarides jne casual tööd tehes. Suuremates linnades on palju levinud ka musta tööjõu nõudlus, mis tähendab seda, et palka makstakse sularahas ja peo peale. Eks see ole igaühe oma südametunnistuse asi, kas sellist tööd vastu võtta või mitte. Isiklikult kogemused puuduvad, kuid Melbournes on suur osa väiksemaid kohvikuid jne maksavad palka mustalt. 
Farmitöid jne leiab kõige hõlpsamalt saidilt gumtree.com.au, igal piirkonnal on oma spetsiifiline Gumtree, näiteks melbourne.gumtree.com.au. Ühtlasi saab seal osta, müüa, leida elukohta jne. Kui plaanis pole raha teenimine, vaid ägedad kogemused, siis tasub mõelda ka Woofimise peale http://www.wwoof.com.au/. Mõningates linnades on ka eraldi backbackri job center'id, mis töötavad enamasti hooajal. Näiteks Darwinis on Backbackers job center, väikese vahendustasu eest lubatakse leida sulle rakendus mõne päevaga. 
Erinevad kalandus ja pärlifirmad tihtipeale soovivad eelnevalt kogemust merel või siis mõne töötaja soovitust. Alati on võimalus muidugi minna, viia oma CV ja loota õnne peale. Toimis minu puhul :)

Kui soov teha suuremates linnades ettekandja tööd erinevatel üritustel, suured õhtusöögid, kontserdid, vastuvõtud, F1, Melbourne Cup jnejne, siis selleks on mõned suuremad agentuurid, kes eeldavad varasemat kogemust. 
Mõned viited:

Veidi googeldadades, leiab neid kümneid. Korralikumad restoranid, kellel nõudmised kõrgemad kogemuse ja teenindusstandardite koha pealt otsivad inimesi valdavalt suurte büroode kaudu. 

Kui aga plaanis mõned linnas / kohas pikemalt peatuma jääda tasub ehk otsida paiksemat tööd. Protsess on aeganõudev ja tihtipeale vaevaline ning ei pruugi viia eesmärgini aga ega muidu muud moodi teada saa, kui ei proovi. Selleks on suur hulk erinevaid töövahendusportaale. 

Mõned suuremad:
- Clicks (IT valdkond) http://www.clicksrecruit.com.au/


Phuh, ma tavaliselt ei armasta romaane kirjutada aga see venis nüüd küll hirmus pikale. Lühidalt tekivad kogemused ajaga, tuleb paaril intervjuul ära käia ja siis on selge, mida otsitakse ja kuidas nö muljet avaldada. 

Mis minu tööotsinguid puudutab, siis hetkeseisuga mõned asjad susisevd ja kahte ägedasse kohta lähen proovipäevale, niiet loodetavasti miskit näkkab. :)

No comments:

Post a Comment